Ursynalia 2018 | Venflon
17300
page,page-id-17300,page-child,parent-pageid-16416,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-5.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Venflon

venflon ursynalia
Venflon to energia metalu i melodia grunge’u.
Połączenie nowoczesności z tradycją.
Venflon to miejsce, z którego się wywodzimy,
a zarazem punkt, do którego zmierzamy.
Nasza muzyka wynika z naszej potrzeby grania.
To, że jej słuchacie wynika z Waszej potrzeby słuchania.
My łoimy, Wy słuchacie – piękne i proste.
Venflon zrodził się w głowach Maćka (wokal, gitara) i Krzyśka (gitara) . Chcieli grać ciężkiego rocka. Szybko skompletowali skład zapraszając do współpracy Maksa (bas) i Marcina (bębny). Za datę powstania zespołu przyjmuje się luty 2003 roku. Po kilku próbach okazało się, że łączy ich fascynacja muzyką grunge. Postanowili, że właśnie grunge będzie „wspólnym mianownikiem” tego, co będą robić. Przez pierwszy rok działalności zespół stworzył materiał na pierwszą płytkę demo i ruszył z koncertami. Pierwszy koncert Venflonu odbył się w czerwcu 2004 w muszli koncertowej parku Skaryszewskiego. Został zorganizowany przez Praską Falę Dźwięku, z którą zespół właśnie rozpoczął współpracę.
Drugi to zwycięstwo na festiwalu młodych zespołów rockowych Proxima 2004. Potem wszystko potoczyło się błyskawicznie. Coraz więcej koncertów, coraz większa liczba osób na nie przychodzących, coraz więcej ludzi znających i lubiących muzykę Venflonu. W tym okresie zespół stał się również jedną z gwiazd cyklu koncertów „Grungealive”, co przysporzyło mu kolejnych fanów.
Z początkiem 2005 roku do zespołu dołączył nowy gitarzysta (Staszek), co zwolniło Maćka z obowiązków gitarzysty i pozwoliło mu skoncentrować się w pełni na wokalu.
W okresie od marca do czerwca 2005 do Venflon zagrał kilkanaście koncertów na deskach warszawskich klubów muzycznych i nie tylko, dzięki czemu zdobył jeszcze większy rozgłos wśród warszawskich fanów muzyki rockowej. W maju zespół wystąpił na dużym dziedzińcu UW podczas Juwenaliów 2005.
Od września 2005 zespół grał kolejne koncerty. Zdobył wyróżnienie na Remrock Festiwal 2005, natomiast z piosenką Człowiek” pochodzącą z pierwszego nagrania demo, wygrał październikowe notowanie Bisilisty w Bis Polskim Radiu. Dzięki temu wziął udział w wielkim finale II edycji Bislisty w maju 2006 gdzie zajął piąte miejsce. Piosenka „Człowiek” trafiła także na wydaną w grudniu 2005 składankę Praskiej Fali Dźwięku. W lutym 2006 Venflon wszedł do studia, gdzie zarejestrował drugi materiał demo, na który składają się zarówno utwory umieszczone na poprzedniej płytce (tym razem trochę przearanżowane bo nagrane w trochę innym składzie), jak i zupełnie nowe utwory. Podczas, gdy zarejestrowany materiał poddawany był studyjnej obróbce, Venflon dotarł do finałowego koncertu festiwalu „Młoda Krew” organizowanego przez warszawski klub Metal Cave i zajął drugie miejsce.
Kolejny rok to czas zastoju. W prawdzie Venflon zagrał w tym czasię kilka bardzo dobrych koncertów (w tym niezwykle udany koncert Unplugged w Warszawskiej Proximie), ale coraz rzadsze próby i coraz trudniejsza praca nad nowym materiałem spowodowały stagnację. Taki stan rzeczy doprowadza w końcu do zmiany składu. W kwietniu 2007 Venflon rozstaje się z Marcinem i Staszkiem a na ich miejsce przyjmuje Maćka Michniewicza (gitara) znanego z nie istniejącego już warszawskiego zespołu Dwie minuty ciszy oraz Maćka Powojewskiego (perkusja) grającego także w Lethal Dose. W ten sposób zespół zyskuje nowe, jeszcze potężniejsze brzmienie oraz zastrzyk świeżej krwi i po blisko pięciomiesięcznej nieobecności wraca na scenę. Ósmego września 2007r. Venflon został zwycięzcą Lubartowskiego Rock Alert Festiwal. Jury składające się z członków zespołu Hunter przyznało nagrodę w postaci występu na głównej scenie Hunterfest 2008. Jesień 2007 schodzi na kolejnych koncertach oraz na przygotowaniu materiału na kolejną Epkę, która nagrana w warszawskim SCUD studio ukazuje się w listopadzie. Płytka spotyka się z bardzo dobrym przyjęciem. Utwory Venflonu oraz wywiady z muzykami można usłyszeć w m.in Antyradiu, w Programie Trzecim Polskiego Radia (Audycje „Teraz polskie” oraz „Minimax”) W Radiu Dla Ciebie oraz Akademickim Radiu Kampus.
Rok 2008 upływa pod znakiem dalszego zgrywania się składu zarówno podczas koncertów jak i komponowania nowego materiału oraz pracy w studio( W sierpniu 2008 ponownie w warszawskim SCUD zespół nagrywa czwarty juz materiał EP, na który składa się pięć premierowych utworów: Nikt, Twarz, Starszy Brat, Urywam Się, Koniec). Gra także wiele udanych koncertów (m.in. Juwenalia Warszawskie 2008 z Ametrią, Hunterfest 2008, razem z Frontside występuje jako gwiazdy na Rock Alert Festiwal 2008, gra autorski koncert na żywo w eterze Radia Dla Ciebie, supportuje Lipali, wspomaga Totentanz podczas warszawskiego koncertu trasy promującej ich najnowsze wydawnictwo, zajmuje drugie miejsce w organizowanym przez Antyradio Maximum Rock&Roll 2008). Muzycy wielokrotnie udzielają wywiadów w audycjach radiowych, utwory pochodzące z EP IV chętnie puszczane są w pasmach dziennych takich rozgłośni jak Trójka czy Antyradio. Venflon dociera także do ostatniego etapu eliminacji do Eko Union Of Rock Węgorzewo 2008 gdzie o wejście do czołowej 10 festiwalu walczy 30 wykonawców wyłonionych z pośród ponad 320 zgłoszonych do festiwalu zespołów z całej Polski.
Początek 2012 roku to występ w Must Be The Music – zespół dotarł do półfinału i był jednym z najlepiej ocenianym przez jury uczestników III edycji. 
Po emisji półfinałowego odcinka debiutancki album udostępniony do ściągnięcia na stronie www.venflon.pl za darmo rozszedł się w ilości około 20 tys. egzemplarzy. Wiosnę i lato grupa spędziła grając koncerty i tworząc nowy materiał.
W listopadzie weszli do studia i zarejestrowali materiał na drugą płytę pt: „Anomia”. Została ona wydana przez Akademię Rocka (firmę naszego byłego gitarzysty Maćka Michniewicza) i ukazała się w sklepach w lutym 2013 r.
Grupa nagrała też teledysk do pochodzącego z tej płyty coveru Michaela Jacksona „Leave Me Alone” (z którym występowali w MBTM oraz w programie Kuby Wojewódzkiego). Płyta została bardzo dobrze odebrana w „środowisku” oraz wśród fanów. Doczekała się kilku dobrych recenzji w tym bardzo pozytywnej recenzji w „Teraz Rocku”, jednak ze względu na brak odpowiedniej promocji płyta rozeszła się łącznie w ok. 300 – 400 egzemplarzach.
Wiosną Venflonowi w nowym składzie z Adamem Najmanem na perkusji udało się dotrzeć do półfinału eliminacji do Przystanku Woodstock, gdzie od przejścia do finału dzielił nas jeden głos jury. Nie mniej jednak znaleźli się pośród 30 zespołów wyłonionych z blisko 1000 kandydatur z całej Polski.
W maju wystąpili na dużej scenie Ursynaliów 2013 bezpośrednio przed headlinerem drugiego dnia (zespół HIM).
Niestety pod koniec października nasze szeregi nieoczekiwanie opuścił Maciek Michniewicz (gitarzysta oraz menadżer) co spowodowało małą rozwałkę. Szukanie gitarzysty zajęło ponad półtora miesiąca.
Obecnie zespół Venflon wznowił koncertowanie oraz przygotowuje materiał na trzecią płytę.
W ciągu całego opisanego okresu liczba lubiących nasz profil na Facebook’u wzrosła od 700 do ponad 5 000 osób.
Wszystko to sprawia, że Venflon staje się coraz bardziej rozpoznawalną marką nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce, czego wyrazem jest choćby liczba odwiedzin stron związanych z Venflonem czy ilość e-maili przysyłanych przez fanów muzyki zespołu.
Obecny skład:
Maciej Ornoch – wokal
Witold „Tolek” Danecki – gitara
Radek Modro – gitara
Maks Malinowski – bas
Adam Najman – perkusja